HELLO, NYÁR! Ajándék antiallergén fülbevaló minden 10.000 Ft feletti ékszervásárláshoz. 8 szín, 2 forma, választani a kosaradban tudsz!

ITT AZ ARANYHÉT! 7% kedvezmény minden arany gyűrűre, csak 7 napig! Kupon: GOLD7

Kérdésed van? Hívj minket! +06-20/549-7969

Ékszer blog

Vízálló ékszerek: Mit jelent?

Antal Ékszer
Vízálló ékszerek: Mit jelent?

Egyre többször találkozhatsz azzal a kifejezéssel, hogy egy ékszer vízálló. Elsőre talán furcsa, hiszen miért ne bírná a vizet egy ékszer? Nem fémből van? Ez jogos kérdés, de érdemes kicsit mélyebben megnézni, mit is takar ez a szó, és mikor fontos igazán.

Mit jelent, hogy egy ékszer vízálló? - Amit tudni érdemes a nyári szezon előtt

 

Miért fontos a vízállóság megemlítése az ékszernél?

A legtöbb, nem nemesfémből készült ékszer - amit gyakran divatékszernek vagy bizsunak hívunk - bevonattal ellátott fémekből készül. Ezeket gyakran arany vagy ezüst színű fémréteggel vonják be, de maga az alapanyag nem nemesfém, hanem például réz vagy ötvözet. Ezek az ékszerek sokkal érzékenyebbek: ha víz éri őket, idővel elszíneződhetnek, lepattoghat a bevonat, vagy akár a bőrrel való érintkezés nyomán is elsötétedhetnek.

Itt jön képbe a vízálló megnevezés: ez általában azt jelzi, hogy az adott ékszer különleges bevonattal (például PVD technológiával) készült, ami ellenállóbbá teszi a vízzel, izzadsággal vagy párával szemben - legalábbis egy ideig. Ugyanakkor fontos: ez nem azt jelenti, hogy örökké bírni fogják a vizes közeget, csak azt, hogy jobban tűrik, mint egy sima, olcsóbb divatékszer.

Fontos! Érdemes a vízállóságnál különbséget tenni a strandoláskor viselés, illetve az otthoni mindennapos vizes tevékenységek - pl. mosogatás, fürdés, hajmosás, stb. - között, ezen utóbbi esetekben ugyanis egyáltalán nem ajánlott ékszert viselni!

 

Vízállóság - mi a helyzet az arany és ezüst ékszerekkel?

 

Ha valódi nemesfémből - például 925-ös Sterling ezüstből vagy 14 karátos aranyból készült ékszert viselsz, ilyen gondokkal nem kell számolnod. Ezek az anyagok nem fognak leperegni, nem eresztik a színüket, és nem is hagynak nyomot a bőrön.

Ennek ellenére - főleg tavasszal-nyáron, amikor több a vízparti program - a nemesfém ékszerek esetében is érdemes néhány óvintézkedést betartani:

 

Mire figyelj a tavaszi-nyári szezonban az ékszereid védelmében? 5 tanács

 

1. Sós víz és klóros víz: A tenger és az uszodai víz nem a legjobb barátai az ékszereknek. A sós víz oxidációt, a klór pedig elszíneződést okozhat, különösen ezüst esetén. Fürdés előtt inkább vedd le az ékszert.

2. Naptej, izzadás, homok: Ezek mind tapadós, koptató anyagok, amik megtapadhatnak az ékszeren, és hosszú távon tompíthatják a fényét. Köves ékszereknél pedig a vegyszeres, homokos lerakódás kinyomhatja a követ a helyéről, így szintén nem javasolt, vagy csak megfelelő óvintézkedés mellett a viselésük.

3. Hőhatás: A nagy melegben kitágulhat a fém, ha például medencézés után hirtelen hideg víz éri, ez feszültséget okozhat a finomabb szerkezetekben.

4. Tárolás: Ne hagyd az ékszert a napon vagy nedves környezetben - inkább egy puha tokban vagy ékszerdobozban tartsd, ha nem viseled.

5. Tisztítás: Ha mégis nagy melegben is viseled a nemesfém ékszereidet, érdemes egy puha ékszertisztító kendővel áttörölni őket esténként, hogy a por, izzadság, krémek maradványait eltávolítsd róluk. Az sajnos nem megoldás, ha az ékszerekben tusolsz vagy fürdesz, mondván, ez letisztítja őket, mivel a sampon, a tusfürdő maradványai megülnek az ékszer kis réseiben.

Összefoglalva:
A "vízálló ékszer" kifejezés főleg a divatékszerek esetében jelent extra védelmet, de nem örök élettartamot. Ha hosszú távra tervezel, érdemes valódi nemesfémből készült ékszert választani - ezeknél nincs szó lepattogzó bevonatról vagy kellemetlen bőrreakciókról. Ugyanakkor még az arany és ezüst ékszereket is érdemes óvni a túlzott víz- és vegyszerhatástól, különösen a nyári szezonban. Ha pedig köves ékszereid vannak, nem javasoljuk, hogy strandoláskor viseld, tedd őket inkább a dobozukba, hogy felhőtlenül élvezni tudd a lubickolást.

Akár egy klasszikus sárga arany gyűrűre, akár egy modern fehér vagy rozé arany ékszerre vágysz, fontos, hogy tisztában legyél néhány alapvető információval.

Ékszertisztítás szódabikarbónával? Ékszertisztítás fogkrémmel? Ékszertisztítás ultrahangos készülékkel? Vannak ötletek, amiket inkább kerülj! Helyettük elmondjuk, mit használj.

Hogy ékszereid hosszú ideig megőrizzék szépségüket és ragyogásukat, fontos, hogy egész évben vigyázz rájuk. Mi károsítja az ékszert és mit tehetsz ellene?

Összegyűjtöttünk 5 fontos dolgot, amit érdemes tudnod az ezüst ékszerekről, hogy sokáig megőrizzék ragyogásukat.